Chancellor's Associates Faculty Excellence Award Winners

Each year, the UC San Diego Chancellor's Associates recognize faculty members for their scholarship and overall contributions to the University and the community, with a citation and honorarium in the amount of $2,500.

2016-17

Excellence in Undergraduate Teaching
Stephanie Mel (Molecular Biology)

Excellence in Graduate Teaching
Grant Kester (Visual Arts)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
Richard Arneson (Philosophy)

Excellence in Research in Science & Engineering
Victor Nizet (Pediatrics)

Excellence in Community Service
Patricia Rincon (Theatre)

Excellence in Performing and Visual Arts
Babette Mangolte (Visual Arts)

2015-16

Excellence in Undergraduate Teaching
Elsa Cleland (Ecology, Behavior and Evolution)

Excellence in Graduate Teaching
Terrence August (Rady School of Management)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
David Brink (Philosophy)

Excellence in Research in Science & Engineering
Darwin Berg (Neurobiology)

Excellence in Community Service
Teddy Cruz (Visual Arts)

Excellence in Performing and Visual Arts
Anya Gallaccio (Visual Arts)

2014-15

Excellence in Undergraduate Teaching
Melissa Famulari (Economics)

Excellence in Graduate Teaching
Laurence Milstein (Electrical & Computer Engineering)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
James Hamilton (Economics)

Excellence in Research in Science & Engineering
Martin Yanofsky '78 (Cell & Developmental Biology)

Excellence in Community Service
Dennis Childs (Literature)

Excellence in Performing and Visual Arts
Roger Reynolds (Music)

2013-14

Excellence in Undergraduate Teaching
Lin Chao (Ecology, Behavior and Evolution)

Excellence in Graduate Teaching
Leslie Carver (Psychology)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
Stephan Haggard (International Relations/Pacific Studies)

Excellence in Research in Science & Engineering
Susan Taylor (Pharmacology/Chemistry and Biochemistry)

Excellence in Community Service
Mohan Paturi (Computer Science and Engineering)

Excellence in Performing and Visual Arts
Susan Narucki (Music)

2012-13

Excellence in Undergraduate Teaching
Tracy L. Johnson ’91 (Molecular Biology)

Excellence in Graduate Teaching
Clark Gibson (Political Science)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
David Lake (Political Science)

Excellence in Research in Science & Engineering
Nicholas Spitzer (Neurobiology)

Excellence in Community Service
Marianne McKennett ’76 (Family and Preventive Medicine)

Excellence in Performing and Visual Arts
Anna Joy Springer (Literature)

2011-12

Excellence in Undergraduate Teaching
Alan Houston (Political Science)

Excellence in Graduate Teaching
William Kristan (Neurobiology)

Excellence in Research in Humanities & Social Sciences
Laura Schreibman (Psychology)

Exellence in Research in Science & Engineering
James Kadonaga (Molecular Biology)

Excellence in Community Service
Michael Kalichman (Pathology)

Excellence in Performing and Visual Arts
Steven Schick (Music)

2010-11

Excellence in Undergraduate Teaching
Gail Heyman (Psychology)

Excellence in Graduate Teaching
Mark Kritchevsky (Neurosciences - School of Medicine)

Excellence in Research in Humanities and Social Sciences
Gordon Hanson (IR/PS)

Excellence in Research in Science & Engineering
William Gerwick (Scripps Institution of Oceanography/Skaggs School of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences)

Excellence in Community Service
Camille Forbes (Literature)

Excellence in Performing & Visual Arts
Anthony Davis (Music)

2009-10

Excellence in Undergraduate Teaching
Sam Rickless (Philosophy)

Excellence in Graduate Teaching
Lisa lowe (Literature)

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Keith Rayner (Psychology)

Excellence in Research in Science & Engineering
Steve Kay (Biological Sciences )

Excellence in Community Service
Barbara Brody (Ophthalmology)

Excellence in Performing & Visual Arts
Naomi Iizuka Theatre and Dance)

2008-09

Excellence in Undergraduate Teaching
Nigel Crawford (Cell & Developmental Biology)

Excellence in Graduate Teaching
Yen Espiritu (Ethnic Studies)

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Nancy Cartwright (Philosophy)

Excellence in Research in Science & Engineering
Larry Squire (Psychiatry)

Excellence in Community Service
Gerald Mackie (Political Science)

2007-08

Excellence in Undergraduate Teaching
Valerie Ramey (Economics)

Excellence in Graduate Teaching
Matthew McCubbins (Political Science)

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Steven Epstein (Sociology)

Excellence in Research in Science & Engineering
Shankar Subramaniam (Bioengineering)

Excellence in Community Service
Naomi Oreskes (History)

2006-07

Excellence in Undergraduate Teaching
Joseph Pasquale (CSE)

Excellence in Graduate Teaching
Craig Callender (Philosophy)

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Sandra Brown (Psychology)

Excellence in Research in Science & Engineering
Pavel Pevzner (CSE)

Excellence in Community Service
Irving "Jake" Jacoby (Emergency Medicine)

2005-06

Excellence in Undergraduate Teaching
Geoff Voelker (CSE)

Excellence in Graduate Teaching
Shelley Streeby (Literature)

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Hal Pashler (Psychology)

Excellence in Research in Science & Engineering:
Bernhard Palsson (Bioengineering)

Excellence in Community Service
James Dunford (Emergency Medicine)

2004-05

Excellence in Undergraduate Teaching
Karen Dobkins (Psychology)

Excellence in Graduate Teaching
David Lake (Political Science)

Excellence in Research in Arts, Humanities and Social Sciences
Peter Gourevitch (IR/PS)

Excellence in Research in Science & Engineering
Miroslav Krstic (MAE)

Excellence in Community Service
Steve Erie (Political Science)

2003-04

Excellence in Research in Arts, Humanities and Social Sciences
Gary Cox (Political Science )

Excellence in Undergraduate Teaching
Victor Ferreira (Psychology )

Excellence in Graduate Teaching
Murray Goodman (Chemistry & Biochemistry )

Excellence in Community Service
Hugh Mehan (Sociology )

Excellence in Research in Science & Engineering
Roger Tsien (Pharmacology)

2002-03

Excellence in Undergraduate Teaching
Kim Griest (Physics)

Excellence in Graduate Teaching
Paul G. Pickowicz (History )

Excellence in Graduate Teaching
Joseph W. Esherick (History )

Excellence in Research in Arts, Humanities & Social Sciences
Vilayanur S. Ramachandran (Psychology)

Excellence in Science and Engineering
Andrew McCammon (Chemistry & Biochemistry)

Excellence in Community Service
Ross Frank (Ethnic Studies )

2001-02

Excellence in Graduate Teaching
Karen R. Dobkins (Psychology)

Excellence in Undergrad. Teaching
Randolph Y. Hampton (Biology)

Excellence in Research/ Science & Eng.
Jeremy B. C. Jackson (Scripps Institution of Oceanography)

Excellence in Community Service
Vivian M. Reznik (School of Medicine)

Excellence in Research in the Arts,
Halbert L. White, Jr. (Economics )

2000-01

Excellence in Research
Mark Thiemens (Chemistry)

Outstanding Community Service
George Mariscal (Literature)

Excellence in Teaching
Charles Perrin (Chemistry & Biochemistry)

1999-00

Excellence in Research
Lisa Levin (MLRG)

Excellence in Teaching
Gabrielle Wienhausen (Biology)

Excellence in Community Service
Bertram Turetzky (Music)

1998-99

Excellence in the Arts
Fanny Howe (Literature)

Excellence in Research
Tony Yaksh (Anesthesiology)

Excellence in Teaching
Ping Chang Hu (History)

Excellence in Community Service
Nicholas Spitzer (Biology)

1997-98

Excellence in Research
Marilyn G. Farquhar (Pathology)

Outstanding Community Service
Cecil Lytle (Music)

Excellence in Teaching
Mark J. Machina (Economics)

1996-97

Excellence in Teaching
Paul M. Churchland (Philosophy)

Excellence in Research
Farooq Azam (Marine Biology Research)

Outstanding Community Service
John Hansbrough (Surgery)

1995-96

Excellence in Arts
Eleanor Antin (Visual Arts)

Excellence in Teaching
Stephen Baird (Pathology)

Excellence in Research
Elizabeth Barrett-Connor (Family and Preventive Medicine)

Outstanding Community Service
Sally Ride (Physics/Cal Space)

1994-95

Excellence in Teaching
Nancy Friedlander (Anthropology/Family & Preventive Medicine)

Excellence in Research
Lu Jeu Sham (Physics)

Outstanding Community Service
David Hoyt (Surgery)

1993-94

Excellence in Teaching
David Wong (Physics)

Excellence in Research
Fred Gage (Neurosciences)

Excellence in Arts
Italo Scanga (Visual Arts)

Outstanding Community Service
Sandra Daley (Pediatrics)

1992-93

Excellence in Teaching
Barbara Brody (Community/Family Medicine & Urban Studies & Planning)

Excellence in Research
Theodore Friedmann (Pediatrics)

Excellence in Arts
Suzanne Dixon (Pediatrics)

1991-92

Excellence in Teaching
Charles Nager (Reproductive Medicine )

Excellence in Research
Russell Doolittle (Chemistry )

Outstanding Community Service
Nguyn-Huu Xuong (Physics )

Excellence in the Arts
Roger Reynolds (Music )

1990-91

Excellence in Teaching
Frieder Seible (Applied Mechanics & Engineering (AMES))

Excellence in Research
Michael Karin (Pharmacology)

Outstanding Community Service
Carol Padden (Communication )