UCSD Faculty Guggenheim Fellows

Many of our faculty [past and present] have been Guggenheim Fellows. Guggenheim Fellows are appointed on the basis of distinguished achievement in the past and exceptional promise for future accomplishment. The Fellows include writers, painters, sculptors, photographers, film makers, choreographers, physical and biological scientists, social scientists, and scholars in the humanities.

Current Faculty

Year Awarded First Name Last Name Department
1985 Henry Allison Philosophy
1976 David Antin Visual Arts
1997 Eleanor Antin Visual Arts
2008 Rae Armantrout Literature
1971 James Arnold Chemistry
1956 Gustaf Arrhenius SIO
1967 Richard Atkinson President Emeritus
1970 George Backus SIO / IGPP
1977 Frederick Bailey Anthropology
1981 Darwin Berg Biology
1957 Carlos Blanco-Aguinaga Literature
1958 Theodore Bullock Neurosciences
1975 Marjorie Caserio Chemistry & Biochemistry
1966 Diego Catalan Literature
1974 Matthew Chen Linguistics
1973 Maarten Chrispeels Biology
1975 Aaron Cicourel Sociology
1975 William H. Coles ECE
1978 Jaime Concha Literature
1995 Gary Cox Political Science
1997 Vincent Crawford Economics
1970 David Crowne Literature
1991 Susan Davis Communication
1983 Edward Dennis Chemistry
1984 Russell Doolittle Chemistry
1974 Jack Douglas Sociology
2006 Robert Edelman History
1970 Robert Fahey Chemistry
1967,1978 Manny Farber Visual Arts
1998 Gilles Fauconnier Cognitive Science
1995 Richard Firtel Biology
2010 James Fowler Political Science
1976 Theodore Friedmann SOM
1969 Edward Frieman SIO/Marine Sciences Division
1994 Michael H. Freedman Mathematics
2002 Takashi Fujitani History
1958 Yuan-Cheng Fung AMES
1973 E. Peter Geiduschek Biology
1973 Carl Gibson SIO / AMES
1964, 1972 Freeman Gilbert SIO / IGPP
1989 Michael Gilpin Biology
1960 Edward Goldberg SIO/Marine Research Division
2005 Peter Gourvevitch IR/PS/Political Sciences
1987 Jeffrey Graham SIO
1987 Clive W. G. Granger Economics
1973 Joseph Gusfield Sociology
1971 Hubert Halkin Mathematics
1989 DeeDee Halleck Communication
1962 Craig Harmon SIO
1987,1988 Allan Havis Theatre
1981 Donald Helinski Biology
1985 John W. Helton Mathematics
1980 Karl Hostetler SOM / Medicine
2005 Fanny Howe Literature (Emeritus)
1976 Stephen Howell Biology
1999 Terrence T.-L Hwa Physics
2004 Russell Impagliazzo Computer Science & Engineering
1961 Douglas Inman SIO
1973 Chalmers Johnson IR/PS
1985 Bennetta Jules-Rosette Sociology
1967, 1979 Allan Kaprow Visual Arts
1982 Miriam Kastner SIO
1969 David Kearns Chemistry & Biochemistry
1961 Charles Keeling SIO
1986 Susan Kirkpatrick Literature
1979 Vladimir Konecni Psychology
2001 Todd Kontje Literature
1981 William Kristan Biology
1955 Norman Kroll Physics
1977 Sige-Yuki Kuroda Linguistics
1977 Ronald Langacker Linguistics
1987 Hyam Leffert SOM / Medicine
1958 Allen Lein SOM / Reproductive Med.
2009 Lei Liang Music
1972 Paul Libby AMES
1952 Leonard Lieberman SIO
1972, 1980,1983 Arend Lijphart Political Science
1972,1980 Dan Lindsley Biology
2003 Lisa Lowe Literature
1974 James Lyon Literature
1971 George Mandler Psychology
2002 Lev  Manovich Visual Arts
1984 M. Brian Maple Physics
1976 Kurt Marti Chemistry
1971 George Masek Physics
1967,1971 Carl McIlwain Physics
1958,1968 John Miles SIO / AMES
1971,1975 Masao Miyoshi Literature
1981 Maurice Montal Biology / Physics
1996 Louis Montrose Literature
1948,1953 Walter Munk SIO
1967 William Nachbar AMES
1965 Xuong Nguyen-Huu Physics/Biology
1984 Kyriacos Nicolaou Chemistry & Biochemistry
1978 Glenn Northcutt Neurosciences
1967 Frederick Olafson Philsophy
1992 Carol A. Padden Communication
1974 Robert Parker SIO/IGPP
1975 Roy Harvey Pearce Literature
1971 Stanford S. Penner AMES
1977 David Perlmutter Linguistics
1973 Laurence Peterson Physics
2011 Dimitri Politis Mathematics
2000 Vicente L. Rafael Communication
1964 Roger Reynolds Music
1984 Douglas Richman SOM / Pathology & Medicine
1987 Faith Ringgold Visual Arts
1984 David Ringrose History
1965,1971 Murray Rosenblatt Mathematics
1974 Jerome Rothenberg Visual Arts
1971 M. Lea Rudee Materials Sciences
1994 Martin Rudwick History
1964 Victor Rumsey Electrical and Computer Engineering
1976 Jerry Schneider SOM
1990 Michael Schudson Communication
1998 John G. Sclater SIO
1981 Andrew Scull Sociology
1982 J. Edward Seegmiller SOM / Medicine
1975 Allen Selverston Biology
1983 Lu Jeu Sham Physics
1959 Steven Shapin Sociology
1983 Frank Shu Physics
1959 Jonathan Singer Biology
2006 John Skrentny Sociology
1975 Peter Smith Political Science
1969,1973 Harvey Sollberger Music
1989 George Somero SIO
1976,1983 Melford Spiro Anthropology
1978 Ross Starr Economics
1990 Nicholas Spitzer Biology
1972 Avrum Stroll Philosophy
1993 Suresh Subramani Biology
1968 Harry Suhl Physics
1975 Marc Swartz Anthropology
1973 Harold Ticho Physics
2011 Eric Van Young History
1988 Don E. Wayne Literature
1976 John Weare Chemistry
1965 Ernest Wenkert Chemistry & Biochemistry
1976 Robert Westman History
1983 John Wheeler Chemistry
1988 Halbert White Economics
1970 Forman Williams AMES
2001 Ruth J. Williams Mathematics
1977 Christopher Wills Biology
1986 Peter Wolynes Chemistry
1961,1970 Andrew Wright Literature
1972 Herbert York Physics
2008 Jason Yuan Medicine

For more information, visit the Guggenheim Foundation.

This list maintained by the Office of the Executive Vice Chancellor.
Contact Amanda Brainerd, abrainerd@ucsd.edu or 858-534-0098.